Controlor Financiar – București

Experiență minim 3 ani într-o arie relevantă (audit financiar, raportare financiară și managerială, bugete);

Studii: absolvent licențiat al învățământului superior economic;

Locaţie: București

Activitatea principala vizează arii de bugetare, raportare managerială și controlling (participarea la elaborarea bugetului, analiza variațiilor dintre actual, buget, constatarea oricăror deviații ulterioare și propunerea de soluții pentru remedierea acestora ; analiza pe centre de cost/profit etc.)

Responsabilități principale:

  • Participă la fundamentarea și realizarea bugetului anual de venituri și cheltuieli și a forecast-ului periodic/proiecții multi-anuale, prin colaborarea cu părțile implicate (directii, departamente etc.);
  • Oferă suport tuturor entităților organizatorice în vederea respectării valorilor bugetate;
  • Realizează analiza variațiilor dintre buget/forecast și realizări și explică variațiile semnificative;
  • Participă la întocmirea raportărilor financiare lunare, trimestriale, semestriale și anuale, pe baza situațiilor financiare și a indicatorilor operaționali;
  • Susține furnizarea rapoartelor financiare solicitate de către celelalte departamente, entități, management, Consiliul de Administrație, acționari;
  • Se implică în realizarea rapoartelor anuale ale companiei;
  • Se implică în realizarea analizelor solicitate de management referitoare la factorii de influență asupra liniilor de business;
  • Raportează șefului direct stadiul executării bugetelor, abaterile semnalate și măsurile corective adoptate;
  • Consolidează informațiile primite din interiorul și exteriorul organizației referitoare la performanța centrelor de profit/ cost.
  • Oferă suport la :
    • stabilirea procedurilor de calculație a costurilor;
    • monitorizarea procesului de calculație a costurilor pentru a remedia erorile;
    • îmbunătățirea permanentă a sistemului de calculație astfel încât să sprijine procesul decizional;
    • construirea sistemului de indicatori de performanță și a sistemul de culegere, prelucrare, agregare raportare a datelor primare

Competențe

  • Cunoștințe avansate de operare PC si MS Office (Word, Excel, Power Point);
  • Cunoștințe software ERP (Charisma) reprezintă un avantaj;
  • ACCA în curs reprezintă un avantaj;
  • Abilități de gestionare a sarcinilor multiple și munca în echipă;
  • Abilități de comunicare, spirit de inițiativă, flexibilitate;
  • Abilități de planificare și organizare pentru a atinge obiectivele în termenul stabilit și la standardul de calitate solicitat;
  • Abilități de comunicare, managementul timpului și rezistență la stres;
  • Fluent în limba engleză (scris si vorbit).

Beneficii:

  • Pachet salarial competitiv;
  • Tichete de masă
  • Alte beneficii conform CCM
Angajatorul: Eplus România
Localitate: București
Studii: superioare economice

Dacă doriți să faceți parte din echipa noastră, vă rugăm să ne transmiteți CV-ul la următoarea adresă de e-mail:

recrutare@eplusromania.ro,  telefon 0723.119.014

în intervalul orar 9:00- 17:30